На Grain Ukraine презентовано перші результати форсайту

7 липня на конференції Grain Ukraine в Одесі було презентовано перші результати форсайтного дослідження земельної реформи, яке стартувало 18 червня.
Форсайтне дослідження є частиною проекту «Земельна відповідь», ініційованого низкою учасників агроринку. Мета дослідження: отримати системну, узгоджену та легітимну відповідь на «земельне питання» з огляду на довгострокову перспективу та з урахуванням великої кількості факторів і різноманітності позицій. Тема дослідження — прогнозування комплексних сценаріїв розвитку України на найближчі 15 років у випадку реалізації різних варіантів політичних рішень щодо ринку сільськогосподарської землі. В процесі дослідження очікується також підвищення обізнаності великого і середнього бізнесу щодо довгострокових перспектив управлінських рішень, виявлення інструментів і способів реалізації бажаних сценаріїв, консолідація експертного співтовариства навколо теми ринку землі.

Об’єктом дослідження є тренди, сценарії, джокери, стратегії, проекції цих сценаріїв на різні бізнес-моделі. За підсумками форсайту буде виданий звіт та організована публічна презентація.

Серед учасників форсайту — керівники агробізнесу, інвестори, учасники екосистеми (постачальники товарів і послуг агрокомпаніям), експерти у галузі економіки, соціології, екології, технологій, а також політики та урядовці.

Сьогоднішню ситуацію в агросекторі характеризує невизначеність. Майже ніхто не формує довгострокових стратегій, не прогнозує майбутнє у динаміці. Перевага надається застарілим, але звичним рішенням. Є чіткі позиції, але жодна з них не є легітимною і не комунікує конфлікт інтересів з іншими учасниками системи. «Земельне питання» поглинула хмара популізму, страхів, забобонів і маніпуляцій.

Методологія форсайту допомагає окреслити сценарний простір, вивчити переваги і недоліки кожного зі сценаріїв, врахувати раціональні та ірраціональні фактори, врешті — формувати бажане майбутнє з урахуванням всіх факторів та обмежень.

18 червня понад 60 експертів в ході стартової робочої сесії обрали найважливіші тренди, що визначають майбутнє українського і світового агробізнесу. Були проаналізовані тренди у сфері економіки, політики, технологій, екології, культури та соціальних норм і практик. Тренди були класифіковані на інваріантні (неминучі) та варіативні (змінні).

Інваріантні тренди формують неминуче майбутнє, серед них зазначалися зростання попиту на сільгосппродукцію та мобільності капіталу, нове розшарування світу в цілому і кожного суспільства окремо, роботизація та біотехнології, підвищення екосвідомості та попиту на здорову їжу тощо.

Водночас варіативні тренди формують різні сценарії майбутнього. Ключовими варіативними трендами були визначені наступні:
• Посилення екологічного контролю та регулювання
• Урбанізація сільського господарства (включаючи вертикальні ферми та інші технології, а також відповідні зміни у соціально-культурних нормах)
• Децентралізація / феодалізація, тобто збільшення впливу або громад, або окремих кланів в процесі передачі повноважень із центру на місця
• Зростання інвестицій в Україну

Два останні з цих варіативних трендів були обрані для побудови сценарного простору, що з урахуванням зняття чи продовження мораторію дозволило у першому наближенні окреслити 8 сценаріїв розвитку вітчизняного агросектору.

Ці результати в жодному разі не є остаточними — це лише чернетка, що буде перевірена й уточнена на подальших етапах. Далі заплановані онлайн-опитування та живі зустрічі спеціальних експертних груп, а у вересні — заключна робоча сесія та презентація звіту. В ході цих етапів відбудеться перевірка трендів та їхньої ваги, визначення джокерів (“чорних лебедів”), остаточне формування сценаріїв, аналіз їхніх переваг та недоліків та оцінка ймовірностей, а також окреслення стратегій для агробізнесу.

Приєднатися до дослідження можна, зареєструвавшись на сайті. Учасники онлайн-опитування отримають повну версію форсайт-звіту “Земельна відповідь” по його завершенні.

Copyright 2017 © All Rights Reserved