Старт форсайту проекту «Земельна відповідь»

18 червня в Центрі сучасного мистецтва М17 пройшла стартова сесія форсайту проекту «Земельна відповідь». Фотозвiт

Мета проекту – прогнозування сценаріїв змін в агросекторі України на найближчі 15 років.

Ініціатори проекту – компанії, що обслуговують аграрний сектор і зацікавлені в його розвитку.

В якості фундаторів проекту вже об’єднали свої зусилля: проектно-інжинірингова компанія «Інтерпроект Gmbh», юридична компанія «LCF», логістична компанія «Рейдовий Термінал Конкорд», система управлення агропідприємством «Forland», компанія «Ефективні інвестиції», аудиторська компанія Baker Tilly. Перелік фундаторів надалі розширюється.

«Завдання форсайту полягає не в тому, щоб підтримати певну політичну позицію. Завдання проекту в тому, щоб в системній і послідовній роботі окреслити сценарний простір, вивчити переваги і недоліки різних варіантів політичних рішень, усвідомити всі ризики і чинники розвитку ринку», – ще раз нагадав аудиторії Валерій Пекар, ведучий форсайту і учасник команди «ВікіСітіНоміка».

Перед початком форсайту екс-міністр АПК Олексій Павленко підкреслив, що в свідомості українців існує дуальність – з одного боку, громадяни виступають проти запуску ринку землі, а з іншого – хочуть мати право на продаж своїх паїв. На думку Олексія Павленка, завдання форсайту якраз і полягає в тому, щоб проявити полярності і не відмовлятися від різних точок зору, а навпаки – консолідувати їх.

У першій сесії форсайту взяли участь 68 учасників – представників аграрного сектору та експертних спільнот, вони спільно аналізували ключові глобальні та локальні тренди, які вплинуть в найближчому майбутньому на розвиток аграрної галузі, та окреслювали основні сценарії розвитку.

Представники художньої сфери – Ольга Балашова, Алевтина Кахідзе, Костянтин Зоркін, Анна Кахіані, Єгор Анцигін, Микита Зігура, Ксенія Гнилицька та Віра Ганжа, які також взяли участь у сесії форсайту, допомагали іншим учасникам фокусувати і поглиблювати аргументацію, дивитися на проблеми під незвичними ракурсами. Згодом митці створять художні образи – оприявнять “голос землі” і таким чином введуть нову роль – землю – до суспільного діалогу, їх роботи стануть основою арт-частини проекту «Земельна відповідь».

Микола Собуцький, голова Асоціації фермерів і приватних землевласників (Волинь) і власник сімейної ферми, прокоментував роботу в групі таким чином: «Мені вдалося подивитися на проблему землі з точки зору економістів, а не тільки з точки зору аграрія. Зараз я свою позицію назвав би «центристською»: я проти «дикого ринку», який є зараз, але також проти і продовження мораторію, але мене лякає і зняття мораторію, якщо воно відбудеться бездумно».

«Що важливо розуміти суспільству? Проект «Земельна відповідь» розпочато не великими латифундистами, донорськими організаціями або державою, а ініційовано середнім бізнесом, що надає послуги аграрному сектору. Вперше бізнес виступає в ролі суб’єкта системного підходу до реформ і каже: «Ми готові інвестувати в те, щоб розібратися в основах земельної реформи та її реальних перспективах», — підкреслила керівник проекту «Земельна відповідь» Тетяна Жданова.

Іван Кунь, генеральний директор компанії «Інтерпроект Gmbh», фундатор проекту: «Кожен учасник форсайту прийшов зі своєю думкою, але коли ми працювали в групах, озвучуючи і формулюючи тренди, стало зрозуміло, що палітра аргументів у кожного розширилася, і кожен збагатився ще якимось баченням ситуації. Хотілося б, щоб в результаті нашої системної роботи з проектування сценаріїв для галузі нам вдалося знайти такі сценарії, при реалізації яких виграють і галузь, і країна в цілому».

Артем Стоянов, старший партнер юридичної компанії LCF: «В процесі форсайту мені було цікаво попрацювати з професіоналами з інших галузей і подивитися на проблему мораторію з їх позиції. Дискутуючи в групі експертів, я чітко усвідомив, що національне законодавство дуже гальмує, а земельна проблема лише частково лежить в площині неврегульованого правового поля. Адже глобальні тренди давно стали визначальними для локального ринку. Тому я вважаю, що майбутнє аграрного сектору України за малими і середніми високоефективними господарствами, які будуть виробляти не сировину, а готову продукцію».

Ігор Ліскі, голова ради директорів компанії «Ефективні інвестиції»: «Сьогодні ми беремо участь в системній роботі по опрацюванню сценаріїв розвитку для аграрного сектора, одного з найважливіших для економіки України. Проекти або сценарії розвитку потрібні не тільки для окремої галузі, а для країни в цілому».

Олександр Почкун, генеральний директор Baker Tilly: «Мені сподобалося, що в форсайті брали участь не тільки фахівці аграрного сектора, але і представники інших професій, в тому числі художники. Це дозволило подивитися на питання розвитку аграрного сектору та економіки набагато ширше. Навколо теми ринку землі зараз багато маніпуляцій, і поки не вистачає об’єктивної інформації і роботи з міфами і страхами. Сподіваюся, що проект буде системно працювати в цьому напрямку».

Результати першої сесії форсайту будуть презентовані 7 липня на конференції GRAIN UKRAINE.

Після цього розпочнеться велике онлайнове експертне опитування, а заключна сесія форсайту відбудеться на початку вересня.

Також інтелектуальними партнерами проекту «Земельна відповідь» виступили – Український клуб аграрного бізнесу (УКАБ), платформа Easy business і Український інститут майбутнього, Ukrainian Food Valley.

ФОТОЗВIТ

 

Copyright 2017 © All Rights Reserved