За підсумками проекту

Тетяна Жданова, керiвник проекту “Земельна вiдповiдь”:
29 вересня ми оприлюднили нашу “Земельну відповідь на земельне питання”, і вона викликала хвилю реакцій. Саме час позиціонувати проект, переосмислити та усвідомити – а що ж саме ми (команда проекту, фундатори та учасники) зробили.

1. Винайдено і реалізовано формулу комунікацій для складних реформ – формула “арт-смарт-медiа”, яка не потребує щільної участі держави і “занадто зацікавлених сторін”. Фундаторами проекту стали компанії, які представляють екосистему українського агросектору і зацікавлені в його розвитку, але найважливіше – не є латифундистами. Це не звільняє нас від отримання у свій бік підозр та відвертих закидів у заангажованості, але тим не менш є важливим фактором довіри з боку тих, хто справді уважно ознайомився із проектом і підсумками.
2. Заповнена порожнеча на місці ролі медіатора процесу, вільного від уподобань і ролей. Так, час важливий, і треба бігти. Але ще важливіше – куди саме ми прибіжимо, хто такі «ми», і в якому ми конфлікті з «іншими».

 

3. Створено розумну противагу популістам і «експертам без експертизи».

Дискурс переведений з поля одновимірних думок-позицій-емоцій в площину багатовимірних досліджень і почуттів. Замість відповідей в площині «за чи проти» – ми запропонували щось більш складне: сценарне поле, яке показує конфлікт інтересів з урахуванням декількох факторів: політичних, економічних, технологічних, екологічних, соціальних. Складність у нас не в пошані, ми «в курсі»). Але тим не менш, складні питання по дефолту не вирішуються примітивно.

 

4. Завдяки художникам ми змогли подивитися на землю не як на об’єкт реформи, а осмислити та відчути її як суб’єкта – і ввести як смисли, так і почуття в дискусію.

(твір “Expositio” Сергія Якуніна, фото – Костянтин Стрілець)

 

5. Поставлені питання перед реформаторами: в чиїх інтересах ви хочете реформу? Що буде, якщо дивитися не тільки з точки зору вимірюваних показників, але й у ракурсі реалізації національних цінностей? Кому дістанеться свобода, чи буде хтось відчувати себе гідно, як зберегти сформовані корисні зв’язки, який дизайн ринку сільськогосподарської землі дасть поштовх до сталого розвитку і хто захоче нести відповідальність за стан земель і села?

 

6. Мораторій – продовження його дії або його скасування – перестав вважатися рішенням. Стало очевидно, чим він є насправді і був завжди – відмовою від ухвалення рішення щодо дизайну ринку землі.

 

“Земельна відповідь” не є рішенням, але є легітимною базою для ухваленя управлінських і політичних рішень.

 

(твір “Я дивлюсь на землю” Віри Ганжа, фото – Костянтин Стрілець)

Copyright 2017 © All Rights Reserved